MOTO PORADY

ZAKUP UŻYWANEGO SAMOCHODU – Lista kontrolna

Zakup używanego samochodu
484Czytany

Lista kontrolna a zakup samochodu używanego – 14 rzeczy do sprawdzenia

Zakup używanego samochodu

Każdy sprzedawca powinien spodziewać się, że będziesz chciał wziąć samochód na przejażdżkę przed podjęciem decyzji i sprawdzić go dokładnie. Wykorzystaj ten czas mądrze. Testowanie samochodu nie polega tylko na sprawdzeniu, czy jest ładny, oraz opieraniu się na słowach sprzedawcy. Sprawdź samochód zwracając uwagę przynajmniej na 14 punktów z naszej listy kontrolnej.

 1. Czy Twoja pozycja za kierownicą jest wygodna?  Czy siedzenie się reguluje ? przesuwa – do przodu/tyłu, podnosi i przechyla? Czy potrafisz wyregulować pozycję kierownicy (góra/dół – przód/tył)? Czy widoczność w lusterkach jest dobra?
  – to ważne unikniesz ukrytych usterek w tym aspekcie które później mogą kosztować kilkaset złotych.
 2. Jeśli będziesz używać fotelika dziecięcego do przewozu swoich skarbów – czy będzie on łatwy w montażu?
 3. Przetestuj samochód w trakcie jazdy testowej zarówno w mieście, ale też na drodze ekspresowej. Czasami usterki pojawiają się w trakcie szybszej jazdy, a czasami w trakcie jazdy w np. korkach. Czas jazdy testowej to jeden z najważniejszych w czasie wyboru samochodu.
 4. Zatrzymaj się awaryjnie na pustej drodze, aby dokładnie sprawdzić hamulce. Wypróbuj hamulec ręczny na wzniesieniu i słuchaj dźwięków grzechotania lub uderzania.
 5. Klimatyzacja. Jeżeli kupujesz samochód np. zimą, bywa że nie zwracamy na to uwagi – jednak jest to kosztowny element wyposażenia – który przy najbliższych upałach będzie niezbędny, a naprawa kosztowna.
 6. Wykonaj manewr zawracania wokół osi samochodu (w prawo, a później w lewo), aby sprawdzić luz na kierownicy. Dodatkowo możesz zrobić kilka razy np „8”
 7. Maska, drzwi i bagażnik. Czy maska, drzwi i bagażnik można łatwo otworzyć? – jeżeli nie może świadczyć o złym spasowaniu elementów po naprawie blacharskiej
 8. Sprawdź Szyby. Szyby w samochodzie mają specjalne oznaczenie rocznika. Jeżeli jakaś szyba ma inny symbol może to być sygnał, że samochód mógł mieć kolizję. To oczywiście nie jest pewne, ale powinna ci się zaświecić kontrolka i trzeba koniecznie zmierzyć samochód czujnikiem lakieru.
 9. Przestrzeń bagażnika. Jeśli przewozisz ciężkie lub nieporęczne przedmioty, czy łatwo będzie je włożyć do bagażnika?
 10. Czy samochód łagodnie startuje – bez szarpania i nie gaśnie? Sprane sprzęgło zaoszczędzi ci sporo pieniędzy w przypadku zbliżającej się naprawy.
 11. Jaka jest moc?  Czy odpowiada twoim oczekiwanej, lub czy twoim zdaniem moc jest adekwatna do deklarowanej. Samochód o mocy 75KM jeździ znacznie inaczej od tego z deklarowaną 150KM i turbiną. Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości konieczne jest podjechanie do warsztatu i podpięcie samochodu pod komputer. Swoją drogą to zalecam zawsze.
 12. Jaki jak głośno pracuje silnik ? Czy są jakieś irytujące dźwięki ?
 13. Sprawdź zawieszenie.  Jak dobrze wybiera nierówności i skręca? nie wahaj się, aby zjechać na drogę bez asfaltu. To nie musi być „teren” ale np. leśna dróżka.
 14. Ile będzie kosztować ubezpieczenie. Czasami niektóre modele mają specjalną zwyżkę za ubezpieczenie. Może być droższe nawet o 40%.  Szczególnie jeżeli będziesz chciał Auto Casco.Stare czy nowe auto

Lista jest oczywiście bardzo prosta, ale może pomóc. Zakup używanego samochodu to emocje. Czasami mamy do czynienia z zawodowymi handlarzami, którzy potrafią zagrać na twoich emocjach i uśpić czujność. Watro ZAWSZE podjechać do autoryzowanego serwisu danej marki na tzw. inspekcję przed zakupem, która kosztuje kilkaset złotych, ale pozwoli ci poznać historię i kondycję samochodu.

>>Zobacz inne MotoPorady >>

Zakup używanego samochodu to trudne zadanie – nigdy nie kieruj się emocjami – podejdź racjonalnie i przynajmniej wykorzystaj listę kontrolną.

>> NOWE i UŻYWANE samochody znajdziesz na stronie.

 

1 komentarz

Twój komentarz

Piotr Stebel

Piotr Stebel

Pasjonat i Miłośnik Motoryzacji.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI