Aktualności

SMART przyjedzie z CHIN również jako SUV

Smart samochód elektryczny
870Czytany

Daimler AG i Chinski Zhejiang Geely Holding Group tworzą spółkę joint venture (udziały 50:50) z „Smart Automobile Co., Ltd” w celu dalszego rozwoju marki Smart. Każda ze stron w nowy projekt inwestuje po 350 mln euro. W ramach umowy nadchodzące modele smartów będą zjeżdżały z linii montażowej wyłącznie jako samochody elektryczne w specjalnie zbudowanej fabryce w Chinach.

Smart planuje także większe samochody i SUV-a

Zgodnie z umową nadchodzące modele smartów zostaną zaprojektowane przez Mercedesa i opracowane w centrum inżynieryjnym Geely. Dodatkowo portfolio produktowe ma zostać poszerzone o segment B (małe samochody). Więc oprócz Fortwo będzie Forfour. W 2022 roku pojawi się nawet Smart SUV. Ogólnie rzecz biorąc, Smart musi znacznie zwiększyć sprzedaż. Niezbędny jest do tego SUV, zwłaszcza na rynku chińskim.

Szukasz SMARTA ? >> ZOBACZ CENY <<

Co zatem z dotychczasową fabryką SMARTA ? Mercedes poinformował, że jej nie zamknie i dodatkowo zainwestuje 500 milionów euro w Hambach (słowenia), aby wyprodukować tam kompaktowy model Mercedesa EQ po wycofaniu produkcji Smarta z tej fabryki.

Smart

Smart gonił za oczekiwaniami w Grupie Daimler od dobrych dwóch dekad i nie udało mu się wejść do strefy zysku. Przyczyny są różnorodne i obejmują zarówno nieudaną politykę modelową, zły wybór partnera (RENAULT Renault, który oferuje Forfour jako Twingo,), jak i decyzję, aby od samego początku nie budować małego pojazdu jako samochodu elektrycznego.

TO CIĘ ZAINTERESUJE >> Triggo Samochód Elektryczny z Polski w 2021

Chociaż nie jestem klientem do którego jest oferowany SMART, uważam że obecny kierunek jest dobry. Po 25 lepszych i gorszych lat dla marki – usunięcie jej całkowicie z rynku było by smutnym i nieprzemyślanym ruchem Mercedesa. Czy wynalazcy Swatcha Nicolasa Hayeka, byłby zadowolony z nowej drogi jaką chce podążać marka – Myślę że zdecydowanie Tak.

Twój komentarz

Piotr Stebel

Piotr Stebel

Pasjonat i Miłośnik Motoryzacji.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI