AktualnościMoto testyPremiery

Seat Ateca – nowe technologie i zmienione silniki na 2020 rok

nowy Seat Ateca 2020
wnętrze Seat Ateca 2020
Wnętrze Seat Ateca 2020
Tył Seat Ateca 2020
Przód Seat Ateca 2020
682Czytany

Popularny rodzinny SUV przechodzi metamorfozę.

Ateca która miała swoją premierę w 2016 roku, stała się jednym z najlepiej sprzedających się modeli hiszpańskiej firmy. Wyprodukowano ponad 300 000 sztuk od momentu premiery.

Zewnętrzne zmiany w popularnym SUV-ie są subtelne. Zauważymy m.in. nowe przednie i tylne zderzaki, które zwiększyły jego całkowitą długość o 18 mm. Kolejne zmiany obejmują przeprojektowaną kratkę i przekształcone reflektory LED, a także pełne tylne światła LED oraz dynamiczne wskaźniki dla listew FR i Xperience. Pojawiają się także nowe rury wydechowe. Dodatkowo Ateca otrzymuje logo w stylu pisma ręcznego, które zostało po raz pierwszy zastosowane w nowym Seacie Leonie.

Modele FR zyskują nowe wykończenie dla większego zróżnicowania wizualnego, a nowa specyfikacja Xperience zastępuje poprzedni model Xcellence. Choć flagowy Ateca nie jest tak intensywnie modyfikowany jak stary Leon Xperience , korzysta ze wspólnych dodatków stylistycznych, w tym z czarnego plastiku na dole, wykończenia z aluminium oraz listew bocznych i nadkoli w kolorze nadwozia.

Przód Seat Ateca 2020

Zmiany w środku nowego Seata Ateca to głównie technologia

Zmiany wnętrza koncentrują się na udogodnieniach technologicznych. Nowy Ateca ma cyfrowy kokpit 10,25 cala (standard w najwyższych modelach) oraz ulepszony system informacyjno-rozrywkowy. Dodatkowo wbudowany eSIM , bezprzewodowe ładowanie telefonu w standardzie, oraz cztery podświetlane złącza USB typu C. Ponadto dedykowana aplikacja na smartfony pozwala również kontrolować i monitorować różne aspekty samochodu.

Asystent bezpieczeństwa w Ateca obejmuje teraz asystenta poprzedzającego zderzenie w połączeniu z aktywnym tempomatem, który wykorzystuje nawigację satelitarną i zamontowaną z przodu kamerę do zmiany prędkości w zależności od układu drogi i zagrożeń. Najwyższe modele mają nowe funkcje wspomagania ostrzegające i hamujące, jeśli samochód wykryje zbliżające się zagrożenie. Dodatkowo system który podczas cofania wykrywa pojazdy zbliżające się do nas, a których możemy nie zauważyć na kamerze czy obracają się za siebie.

wnętrze Seat Ateca 2020

Serce czyli Silnik – nowego Seata Ateca

Hiszpanie w najsłynniejszym hasłem reklamowym marki mówią o „…Hiszpańskim Temperamencie” za który niewątpliwie odpowiedzialny powinien być silnik.
Chyba wszystko było ok. w poprzedniej wersji ponieważ wprowadzono jedynie łagodne zmiany w asortymencie silników. Między innymi zmienioną trzycylindrową benzynę 1.0 TSI z nowym procesem spalania i turbosprężarką o zmiennej geometrii w celu poprawy wydajności o deklarowane 10%. Czterocylindrowa jednostka 1.5 TSI występuje ze skrzyniami manualnymi i DSG, podczas gdy TSI 2.0 o mocy 187 KM z napędem na wszystkie koła mają tylko najwyższe wersje wyposażenia w SEACIE.

1,6-litrowy silnik wysokoprężny nie pojawił się już w nowej odsłonie Seata, a podstawowa wersja 2,0-litrowego silnika wysokoprężnego zapewnia lepszą wydajność. Wszystkie silniki wysokoprężne są teraz wyposażone w podwójny system SCR, który znacznie obniża emisje Co2.

W trakcie prezentacji Nowego Seata Ateca nie ogłoszono żadnych wariantów hybrydowych czy elektryczych.

Pierwsze modele Ateca pojawią się w salonach w trzecim kwartale 2020 roku. Ceny nie zostały jeszcze ogłoszone, ale mogą nieznacznie wzrosnąć w stosunku do starego modelu.

Twój komentarz

Piotr Stebel

Piotr Stebel

Pasjonat i Miłośnik Motoryzacji.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI