Aktualności

Samochód Elektryczny od Producenta odkurzaczy

Samochód elektryczny Dyson - motoocena.pl
Samochód elektryczny Dyson - motoocena.pl
220Czytany

Dyson, firma technologiczna najbardziej znana z odkurzaczy, zrezygnowała z projektu budowy samochodów elektrycznych.Firma, na czele z brytyjskim wynalazcą Sir Jamesem Dysonem, powiedziała, że ​​jej inżynierowie opracowali „fantastyczny samochód elektryczny”

Samochód elektryczny Dyson - motoocena.pl
Samochód elektryczny Dyson – motoocena.pl

Projekt Samochodu od producenta odkurzaczy Dyson – mógł zawstydzić użytkowników TESLA

Na zdjęciach widzimy duży siedmiomiejscowy samochód w stylu crossovera, dokładnie o długości pięciu metrów. 24-calowe koła i całkiem spory prześwit. Odpowiedzią na obawy krytyków na zasięg jest/ był potężny akumulator litowo-jonowy o pojemności 150 kWh, który zajmuje większość rozstawu osi 3275 mm i daje zasięg akumulatora o długości 600 km.

Aby zaprojektować, opracować i testować prototyp samochodu – przed wyprodukowaniem Dyson nabył i odrestaurował hangary i pasy startowe na byłym lotnisku RAF Hullavington, bazie szkoleniowej z 1937 r. dla pilotów walczących w II wojnie światowej.

Koncepcja i Marzenie o samochodzie elektrycznym Dyson

Sir James Dyson mówi, że pomysł budowy samochodu elektrycznego sięga 2014 roku, kiedy Tesla była jedynym producentem prawdziwych elektrycznych pojazdów premium. Była to wizja że konsumenci wkrótce przeniosą się do samochodów elektrycznych, nie traktując ich jak wynalazki, ale w końcu prawdziwe pojazdy o ponadprzeciętnych możliwościach technicznych i ekologiczne jednocześnie.

Podstawa biznesowa firmy Dyson opierała się na początkowej rocznej produkcji 5000 samochodów, sprzedawanych po cenie bazowej 150 000 funtów UK każda.

Dyson uważa, że ​​duży zasięg jego samochodu był jedną z jego rozstrzygających zalet, nawet w porównaniu z Teslą. Samochód miały napędzać dwa identyczne silniki elektryczne o mocy 264 KM – (jeden przód, drugi tył) uzyskując napęd na cztery koła, za pomocą wyrafinowanych systemów kontroli trakcji i wektorowania momentu obrotowego. Prototyp samochodu ma szacunkową prędkość maksymalną 125 km / h i przyspieszenie 0-60 km / h około 4,6 s. Ale chociaż dwa prototypy osiągnęły fazę jazdy, nie przeprowadziły żadnych poważnych testów wydajności.

Koniec Marzeń – Największe rozczarowanie w brytyjskiej motoryzacji

Nagła śmierć projektu samochodu elektrycznego Dyson jest jednym z najbardziej szokujących wydarzeń w powojennej historii brytyjskich samochodów. Całkowicie elektryczny siedmiomiejscowy luksusowy samochód, wspierany przez 2,5 miliarda funtów pochodzących m.in od najbogatszego człowieka w Wielkiej Brytanii, Sir Jamesa Dysona, wydawał się mieć taką samą świetlaną przyszłość, jak większość poprzednich projektów Dysona.

Samochód elektryczny Dyson - motoocena.pl
Samochód elektryczny Dyson – motoocena.pl

W e-mailu z ogłoszeniem zamknięcia projektu, wysłanym do pracowników, wynalazca ujawnił, że „po prostu nie widzi sposobu, aby projekt był opłacalny”.

Dyson Twierdził, że sedno problemu polegało na tym, że większość obecnych samochodów elektrycznych przynosi straty, w których producenci wykorzystują je jako sposób na obniżenie średniego poziomu emisji CO2 we flocie, aby mogli kontynuować sprzedaż samochodów konwencjonalnych z zyskiem. Przez długi czas poważnie podchodzili do swoich samochodów elektrycznych, ale zyski nie są priorytetem w tym segmencie. Decyzja jaką podjął „wyrwała wszystkie serca brytyjskich fanów motoryzacji”, ale chroniła, jak się okazało, resztę biznesu Dyson.

Osobiście uważam że koncepcja była godna tego, aby podjąć trud. Patrząc na zdjęcia prototypu wielka szkoda, że nie zobaczymy samochodu Dysona na ulicach.

Twój komentarz

Piotr Stebel

Piotr Stebel

Pasjonat i Miłośnik Motoryzacji.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI