Aktualności

Ruszają dopłaty do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych.

Zielony Samochód
643Czytany

W 2019 roku się nie udało, w dniu dzisiejszym znamy nawet datę naboru wniosków. Nabór potrwa tylko nieco ponad miesiąc, o ile pieniądze nie zostaną rozdane wcześniej, więc chętni naprawdę muszą się śpieszyć.

Ile pieniędzy jest w puli na dopłaty do samochodów elektryczych

Nabór rusza 26 czerwca 2020 roku, a wnioski będą przyjmowane do 31 lipca 2020. Fundusz jednak zastrzega, że nabór może zostać skrócony jeżeli środki się skończą wcześniej. Gdyby miało dojść do takiej sytuacji, na stronie funduszu pojawi się odpowiednia adnotacja. Pula jaką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na dopłaty to aż lub tylko 37,5 mln zł.

Ruszyły dopłaty do elektryków

Kto może liczyć na dopłaty i jakie warunki musi spełnić

Na dopłaty może liczyć osoba fizyczna, która kupi samochód dla siebie. Wymagane będzie złożenie oświadczenia, że pojazd nie będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. Trzeba też będzie poświadczyć, że przez 2 lata auto nie zostanie sprzedane, oraz że roczny przebieg pojazdu wyniesie minimum 10 tys. km. Uwaga łącznie jest, aż 11 oświadczeń, a pełna lista jest dostępna na stronie programu „zielony samochód”.

Oczekiwania i Obietnice, a realia programu Zielony Samochód

Na początku informacje jakie do nas docierały były bardziej optymistyczne. Dopłata miała wynosić aż 30 proc. wartości auta, z limitem dopłaty nawet 37 500 zł. Ostateczna wartość dopłaty to 15 proc wartości auta (maksymalna cena samochodu to 125 000 zł) bonifikata to maksymalnie 18 750 zł. Łatwo policzyć, że zaplanowany budżet wystarczy na 2 tys. pojazdów. Czy to jest dużo ? Obecnie w Polsce jeździe około 7000 samochodów a od stycznia zarejestrowało się koło 1000 szt.

Jeżeli twój sąsiad wyjedzie na ulice nowym elektrycznym samochodem, będziesz mógł w prosty sposób sprawdzić czy nie pochodzi z programu „zielony samochód”. Auta będą oznaczone specjalnymi naklejkami.

Co to jest Łagodna Hybryda

1 komentarz

Twój komentarz

Piotr Stebel

Piotr Stebel

Pasjonat i Miłośnik Motoryzacji.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI