Zapowiedzi

HYUNDAI z Centralnym silnikiem – oto RM19 Prototype

Hyndai R19 Prototype - motoocena.pl
Hyndai R19 Prototype - motoocena.pl
133Czytany

Czy motoryzacja zawsze musi być praktyczna ? Czy motoryzacja zawsze musi być EKOLOGICZNA ?

Hyundai RM19 Prototype, hatchback z silnikiem Centralnym

Hyundai pracował, aż siedem lat nad tym aby udowodnić, że możliwe jest stworzenie Hatchbacka z silnikiem centralnym. Nowy samochód wpisuje się koncepcję marki nazwanej „Racing Midship” w skrócie RM.
Samochód oparty jest o płytę podłogową modelu Veloster. Prześwit  w nowym RM19 to 10 mm, co sprawia że samochód jest praktycznie bezużyteczny na normalnych drogach, a pod progi nie można nawet wsunąć palców.
Coś za coś – w takim samochodzie wjazd na krawężniki nie jest priorytetem.

Hyndai R19 Prototype - motoocena.pl
Hyndai R19 Prototype – motoocena.pl

Drzemiąca bestia tuż za plecami kierowcy Hyndaia RM19

Centralnie montowany, turbodoładowany 2,0-litrowy silnik (przeniesiony z samochodu wyścigowego Veloster TCR, napędzający tyne koła) ma moc 390 KM. Rozpędzenie samochodu do 100 km/h zajmuje do około 4 sekund. Aby zatrzymać tą bestię twórcy zdecydowali się na duże sześciotłoczkowe (przednie) i czterotłokowe (tylne) zaciski co daje nam pewność, że nie musimy trzymać nogi na pedale hamulca, aby zatrzymać pęd RM19. Podobnie jak w przypadku silnika i skrzyni biegów, układ hamowania pochodzi również z samochodu wyścigowego Veloster TCR.

Hyndai R19 Prototype - motoocena.pl
Hyndai R19 Prototype – motoocena.pl

Hyundai R19 jako zapowiedź auta cywilnego

Bądźmy szczerzy: nie będziesz w stanie kupić samochodu jaki widzimy w wersji R19 Prototype. Hyundai stworzył prototyp RM19, aby zarówno przekroczyć granice tego co robił do tej pory, jak i wykorzystać go do testowania rozwiązań w przyszłych produktów cywilnych, pokazując jednocześnie swoje aspiracji do produkcji „sportowych” samochodów.

Jest oczywiste że wersji R19 PROTOTYPE nie kupimy, jednak producenci Hyundaia obiecują, że nadchodzące RM20 z inną skrzynią biegów i nowym silnikiem to powinien być dostępne dla konsumentów w najbliższej przyszłości samochód. Ciekawe gdzie Hyundaia poniosą aspiracje – czy stworzą kultowy sportowy samochód który będzie poszukiwany przez miłośników mocnych motoryzacyjnych doznań ?

Czas pokaże…

Hyndai R19 Prototype - motoocena.pl
Hyndai R19 Prototype – motoocena.pl

1 komentarz

Twój komentarz

Piotr Stebel

Piotr Stebel

Pasjonat i Miłośnik Motoryzacji.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI