Zapowiedzi

Cupra el-Born Pierwszy 100% elektryk Seata

Cupra el-born
836Czytany

Cupra czyli sportowa marka spin-offowa SEAT-a, oficjalnie wypuściła na rynek pierwszy pojazd o napędzie wyłącznie elektrycznym, zwany el-Born. Zostanie wprowadzony do sprzedaży w przyszłym roku, wkraczając na stale rozwijający się rynek elektrycznych hatchbacków, obecnie zdominowany przez Nissana Leaf , Kia e-Niro i nowego Volkswagena ID.3

Zasadniczo Cupra el-Born jest wersją produkcyjną koncepcji (SEAT el-Born) zaprezentowanego w trakcie Salonu Samochodowego w Genewie w 2019 r. Oprócz zestawu innych felg aluminiowych styl Cupra el-Born jest identyczny jak w samochodzie koncepcyjnym, z tą samą krótką maską, dopracowaną osłoną chłodnicy, dużymi światłami i spojlerem tylnej klapy.

elektryk Cupra el-born

Cupra el-Born ma sportowe DNA wystarczy spojżeć na kilka sportowych akcentów takich jak obniżona wysokość jazdy, unikalne 20-calowe felgi aluminiowe, agresywne zderzaki przednie i tylne, szersze boczne listwy progowe i większy tylny spoiler.

Nowa Cupra el-Born: podwozie i zespół napędowy

Podobnie jak VW ID.3 , el-Born opiera się na dedykowanych podporach elektrycznych MEB koncernu Volkswagen, z silnikiem elektrycznym napędzającym tylną oś. Jednak w przeciwieństwie do rodzeństwa niemieckiego Cupra el-Born ma maksymalny zasięg do 500 km dzięki akumulatorowi o mocy 82 kWh – który jest największym urządzeniem dostępnym obecnie wśród z pojazdów elektrycznych Grupy Volkswagen.

Cupra twierdzi, że el-Born rozpędza się od 0–31 km / h w 2,9 sekundy, ale reszta specyfikacji osiągów samochodu nie została jeszcze potwierdzona. Jednak w czasach, gdy SEAT zajmował się projektem, gotowy do produkcji hatchback el-Born miał otrzymać montowany z tyłu silnik elektryczny o mocy „do 201 KM”, co daje EV od 0 do 62 km / h 7,5 sekundy.

Platforma oferuje obsługę szybkiego ładowania, które, jak twierdzi Cupra, pozwoli na doładowanie zasięgu 250 km w zaledwie 30 minut. Dzięki szybkiej ładowarce o mocy 100 kW hatchback odzyska również 80-procentowy ładowania w zaledwie 47 minut.

Cupra potwierdziła również, że el-Born będzie oferował szereg udogodnień, takich jak wyświetlacz head-up rzeczywistości rozszerzonej, łączność ze smartfonem za pośrednictwem samochodowego systemu informacyjno-rozrywkowego oraz zintegrowany system pompy ciepła, który nie pobiera energii z akumulatora samochodowego aby ogrzać kabinę, a tym samym nie obniża zasięgu pojazdu.

Zobacz modele SEATA >>> TUTAJ <<<

wnętrze Cupra el-born

Wnętrze i wyposażenie

Podobnie jak wszystkie pojazdy MEB Grupy Volkswagen, Cupra el-Born ma długi rozstaw osi w stosunku do całkowitej długości – co powinno pozwolić mu zapewnić przestrzeń wewnętrzną samochodu z wyższej klasy. W związku z tym przestrzeń bagażnika powinna być na równi z SEAT-em Leon, ale ale jednocześnie powinna zapewnić przestrzeń na nogi dla pasażerów tylnych siedzeń.

Kabina będzie zarówno nowoczesna, jak i funkcjonalna, z cyfrowym zestawem wskaźników, pływającym 10-calowym ekranem informacyjno-rozrywkowym i dotykowymi elementami sterującymi systemem ogrzewania i wentylacji samochodu. Kupujący otrzymają także parę foteli kubełkowych i nową sportową kierownicę.

Cena pojazdu nie jest jeszcze znana jednak spodziewamy się cennika powyżej 150 tyś zł.

Czytaj TEŻ >>> Ford Mustang Mach-E czy to naprawdę MUSTANG ?

Twój komentarz

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI