Moto testy

Audi A3 Sportback – czwarta generacja wyróżnia się jak nigdy ?

Audi A3 Sportback 2020
494Czytany

Od momentu wprowadzenia na rynek w 1999 r Audi A3 jest konserwatywną i konsekwentną, choć nieco przewidywalną opcją w klasie hatchback marki premium.

Audi A3 Sportback 202

Zmiany w czwartej generacji Audi A3

W czwartej generacji nie ma już trzydrzwiowego nadwozia, ale aby to zrekompensować, projektanci dostarczyli bardziej atrakcyjny design dla pięciodrzwiowej wersji Sportback. Podobnie jak w nowej generacji Seat Leon , Skoda Octavia i Volkswagen Golf , nowy A3 wykorzystuje ewolucję wszechobecnej platformy MQB koncernu Volkswagen , z ulepszeniami umożliwiającymi szerszy wybór opcji układu napędowego, obejmujących łagodną hybrydę i hybrydę plug-in.

Nowe A3 powoduje pozytywne zaskoczenie

Oferta A3 obejmuje trzy główne specyfikacje, a każda z nich posiada subtelne różnice w stylistyce zewnętrznej.Każdy, kto wyjdzie ze względnie minimalistycznej kabiny z poprzedniego A3 i wejdzie do tego nowego, będzie w szoku, choć przeważnie przyjemnym. Za takie wrażenia jest odpowiedzialna między innymi deska rozdzielcza, która jest do pewnego stopnia podzielona na dwie części, z bardziej ukierunkowanym na kierowcę projektem.

Każde nowe Audi A3 będzie standardowo wyposażony w cyfrowy wyświetlacz zegarów o przekątnej 10,25 cala, a dodatkowo opcją będzie większą wersja 12,3 cala (jak jest to już w kilku innych modelach). Dodatkowo dostępny jest także ekran dotykowy o przekątnej 10,1 cala, który obsługuje najnowszy system multimedialny Audi MIB3 z integracją Android Auto i Apple Car. Samochód będzie wyposażony również porty USB-A i USB-C w konsoli środkowej jednak audi oczywiście proponuje również opcję ładowania smartfona bezprzewodowo.

Podobnie jak w innych mniejszych modelach z oferty Audi, nie ma dodatkowego ekranu dotykowego dla ustawień klimatyzacji. Zamiast tego w dolnej części deski rozdzielczej znajduje się moduł z łatwo dostępnymi fizycznymi przyciskami. Moim zdaniem takie rozwiązanie jest OK.

Samochód urusł o 6 mm szerokość, 3 mm więcej z tyłu, 7 mm przestrzeni nad głową i 2 mm więcej przestrzeni na ramiona.

Pojemność bagażnika A3 pozostaje taka sama jak w poprzedniej generacji, wynosi 380 litrów, a ta zwiększa się do 1200 litrów, po złożeniu tylnich siedzeń.

Właściwości jezdne nowego Audi A3

Audi A3 Sportback 2020Audi wyposaża swoje modele w opcjonalny system progresywnego sterowania Audi, który wykorzystuje zębatkę o zmiennym przełożeniu.

Lepsze  jest adaptacyjne zawieszenie, (jako opcja), która obniża wysokość jazdy o 10 mm. Wykorzystuje nowy system ze specjalnie zaprojektowanymi zaworami w amortyzatorach do zmiany prędkości przepływu, co pozwala na większą różnicę między ustawieniami Komfort i Sport niż w poprzednich systemach. Jednak standardowa konfiguracja nadal zapewnia dobry kompromis między komfortem a kontrolą samochodu, więc (wykupienie opcji) nie jest absolutnie konieczna.

Podstawowe wersje silnikowe Audi A3, dostają tylną oś z belką skrętną. Silniejsze warianty korzystają z doskonałego zawieszenia wielowahaczowego z osobną konstrukcją sprężyny i tłumika. Wreszcie, linia S jest standardowo wyposażona w sztywniejszą konfigurację, która zmniejsza prześwit i środek ciężkości o 15 mm.

Audi A3 Sportback 2020

Twój komentarz

Piotr Stebel

Piotr Stebel

Pasjonat i Miłośnik Motoryzacji.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI