Premiery

Aston Martin DBX: pierwszy SUV w historii marki.

Aston Martin DBX
905Czytany

Po miesiącach zapowiedzi, spekulacji i zdjęć z kamuflażu pierwszy Aston Martin DBX zjechał z linii produkcyjnej.

Gdyby ktoś miał pytanie, dlaczego marka o sportowym DNA zdecydowała się na produkcję SUV-a to niestety, odpowiedź będzie pragmatyczna… Taki mamy trend. Pierwsze było Porsche. Model Cayenne ,a później Macan na stałe wpisały się w krajobraz… Szokiem mógł być SUV ze stajni Lamborghini ,ale okazał się sukcesem dla marki. Teraz kolejna kultowa marka, chce powalczyć o rynek miłośników SUV-ów więc nie oceniajmy krytycznie Astona – „taki mamy klimat” 🙂

Aston Martin DBX

To prawdziwy zaszczyt być tutaj dzisiaj, aby być świadkiem ukończenia pierwszej produkcji Aston Martin DBX” – powiedział tymczasowy dyrektor operacyjny Aston Martin, Keith Stanton. Od tego momentu marka o 106 letniej tradycji w produkcji samochodów sportowych rozpoczęła walkę o klienta dla swojego nowego SUV-a.

Co musisz wiedzieć o nowym Aston Martin DBX

Ostateczny projekt nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Przed oficjalną premierą marka w światowych mediach prowadziła szeroką kampanię. Ale teraz kamuflaż zniknął, możemy zobaczyć, czy twórcy zachowali DNA Astona w sportowym samochodzie użytkowym? rodzinnym ?

Sportowe auto praktyczne jak twierdzi Aston. DBX ma przestrzeń bagażową o pojemności 632 litrów, oraz ważne detale takie jak dzielona tylna kanapa, dzielona w sekcjach 40:20:40, aby można było łatwo transportować nieporęczne meble lub narty w DBX. Tutaj narciarze powinni zwrócić uwagę na opcjonalny moduł do suszenia budów narciarskich.

tył Aston Martin DBX

Ciekawy jestem kiedy zobaczymy pierwszego SUVA na parkingu np. IKEA, gdzie właściciel będzie chciał wsadzić do bagażnika nowo zakupioną komodę. To brzmi dziwnie – prawda ?

KIEDY CENA NIE GRA ROLI: Rolls-Royce Sweptail 08 – Najdroższe Auto w Historii

Luxus ?Wewnątrz nowego SUV-a Aston Martina

Według Astona Martina mięciutki kokpit obszyty skórą został mocno dopracowany, aby wygodnie pasował do niemal każdego kierowcy. Szczegóły, takie jak liczne schowki, przestrzeń z tyłu i dobra widoczność, były priorytetem przy projektowaniu. Takie elementy jako „ważne” przy projektowaniu samochodu musiały być całkowitą nowością, dla marki dla której na pierwszym miejscu ważne były osiągi i elegancja.

Przed oczami kierowcy DBX zobaczymy 10-calowy pakiet instrumentów TFT przed kierowcą oraz 12,3-calowy centralny ekran dotykowy zarządzający wszystkimi systemami informacyjno-rozrywkowymi.

środek Aston Martin DBX

Wszechstronny, 360-stopniowy system kamer parkowania jest standardem, a także system świetlny w kabinie z wyborem 64 różnych barw. Zwróć również uwagę na nową opcję tapicerki siedzeń wykonaną z 80% wełny – ciekawa przytulna alternatywa w chłodne zimowe poranki.

Panoramiczny dach, w środku dodaje przestronności wnętrzu, ale w oczy rzucają się bezramkowe szyby w drzwiach – czy to jedyny sportowy akcent ?

Aston Martin DBX: co wiemy o wydajności

Nowy DBX jest wykonany z klejonego aluminium, podobnie jak wszystkie Aston Martins, i jest napędzany tym samym 4-litrowym silnikiem V8 dostarczonym przez AMG, co supersamochód Vantage Junior i DB11. Tryby jazdy będą przełączane między spokojnym „rodzinnym” 🙂 a sportowym gdzie, otwierają się przegrody w aktywnym układzie wydechowym i zwiększa prędkość biegu jałowego z 650 obr./min do 800 obr./min. Moc wyjściowa to 543 KM – czyli bezramkowe szyby w drzwiach to tylko zapowiedź ?!

Silnik V8 napędza wszystkie cztery koła za pośrednictwem dziewięciobiegowej automatycznej przekładni hydrokinetycznej. Aktywny centralny mechanizm różnicowy i elektronicznie sterowane tylne podzespoły e-diff napędzają przód i tył, umożliwiając precyzyjne wektorowanie momentu obrotowego.

tył Aston Martin DBX

To wszystko sprawia że samochód o masie 2,7 Tony (bez załadowanej szafki w IKEA) pozwala rozbędzić „rodzinnego SUVA” do 100 km/h w zaledwie 4,5 sekundu.

Samochód ma kosztować około 200 tyś Euro. Myślę że ten mały detal będzie dodawał wyjątkowego charakteru chwili kiedy na ulicy zobaczymy nowego DBX.

Nowy Portal motoryzacyjny – Zdobywa Rynek Przebojem <<<

Twój komentarz

Piotr Stebel

Piotr Stebel

Pasjonat i Miłośnik Motoryzacji.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI